logotyp
Login

Lyžařský kurz 7.-9. třída

Již v září bylo jasné, že se nám všem, učitelům a hlavně žákům, na hory chce jet. Po rozdání přihlášek nastala smršť jejich vracení a placení záloh, a tak byla naplněna kapacita kurzu bleskurychle.

Samozřejmě, že po loňských lockdownech jsme měli obavy z nemožnosti odjezdu. Samozřejmě, že nás strašila nejistota, zda naplníme všechny požadavky ministerstev pro účast. Ale když se chce, hledají se způsoby … Pojistili jsme stornopoplatky, opakovaně telefonovali do skiareálu i ministrovi školství a výsledkem bylo, že po pátečních negativních PCR testech jsme se v neděli 16.1. 2022 ráno chystali před školou k odjezdu.

Autobus nás dovezl do Pece pod Sněžkou. Vítalo nás slunečné počasí a my, po rychlém naložení všech zavazadel na rolby, jsme došli na chatu Jindřichův dům. Všichni jsme měli pocit, že cesta tentokrát utekla rychleji než dříve. K naší smůle nám však rolba vysadila zavazadla 200 m nad chatou, protože se řidič bál sjet po zledovatělé cestě až přímo k chatě. Dostat všechny tašky, kufry, vaky s lyžemi a snowboardy po tom ledu na chatu, byla vskutku výzva, první zážitek z mnoha tohoto týdne. Ale zvládli jsme to. Ono nám také nic jiného nezbývalo, že. Jídelna již byla pro nás připravena a pokoje byly k dispozici za chvilku. Rychlá svačina, obléknout se do lyžařského a hurá na svahy! Zkušení lyžaři měli za cíl se rozjezdit a seznámit se s prostředím. Začátečníci lyžaři i snowboarďáci měli zvládnout základy. Nebylo to pro ně jednoduché. Umrzlá byla nejen cesta, ale i povrch všech sjezdovek. Klouzalo to moc pěkně. Ale kde je snaha, jsou i výsledky. Pár modřin sice přibylo, ale ta radost z prvních oblouků a zvládnutého vleku! K nezaplacení.

Pondělní ráno pro nás mělo jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Dobrou zprávou bylo 5 cm čerstvého sněhu, který výrazně usnadňoval ježdění. Tou špatnou zprávou byl velmi silný vítr. Nebáli jsme se moc dlouho. Hned po snídani hbitě na ski! Díky variabilitě areálu šlo vždy najít sjezdovku, kde jsme se aspoň trochu před větrem schovali. Všichni dělají pokroky a užívají si jízdy. Velká pochvala mířila především k lyžařům Frantovi s Matějem i všem snowboardistům, kteří udělali opravdu velký kus práce. Večer pak byl ve znamení společných her a povídání o bezpečném pohybu (nejen) na horách.

V úterý na nás opět čekala další várka nového sněhu a k němu i sluníčko. Nádherné počasí, panoramata, Sněžka…krása! Dopolední sjezdování jsme si opravdu užívali. Většina vyzkoušela i další vleky a sjezdovky, které ve větrném pondělí nešly využívat. Po obědě vyrazili odvážní na běžky. Nejnáročnější úsek byl hned ten první od chalupy k vleku a vlekem nahoru nad Husovu boudu k běžkařské magistrále. Sluníčko nám přálo a zde přiznávám, že hlavně kvůli mým obavám jak vše zvládnou běžkaři začátečníci i s ohledem na plánované noční lyžování jsme nevyrazili na výlet, ale jen tak na pohodu jsme se vozili mezi Pražskou boudou a Svorností více méně po rovině. Trochu her, trochu nácviku techniky a pak přes sjezdovku U lesa zpět na chatu. Večeři jsme si předsunuli, abychom mohli vyrazit za další zážitkem. Večerní lyžování na Javoru! Jako pokaždé, i tentokrát to stálo za to. Upravený svah, malé množství lyžařů = krásné ježdění. Po návratu na chatu už jen svačinka, vykoupat a unavení do postelí.

Ve středu ráno jsme si pospíšili a vyrazili lyžovat dříve. Vyplatilo se. Než přišly jiné kurzy na svah, my jsme si užívali volných zasluněných sjezdovek. Zase krásný celý den.

Ve čtvrtek nám asi chtěl Krakonoš ukázat, jak rychle se počasí na horách mění a od rána zasypával Pec novým sněhem. I tak jsme si opět ožívali všech radostí, které tento lyžařský areál nabízí. I ve čtvrtek bylo v plánu večerní lyžování. Protože to byl náročnější den než ty předchozí, nabídl jsem večerko jako dobrovolnou aktivitu. Naprostá většina žáků chce jít jezdit! Hurá! Jste skvělí! K večeru pak přestalo sněžit, na opět upraveném Javoru skoro nikdo nebyl a mi jsme si to opravdu báječně užili.

Pátek, poslední den kurzu. Ráno zabalit, nasnídat se, uklidit pokoje. A samozřejmě ještě vyrážíme jezdit. Raději už žádné větší akce, hezky na pohodu. Jak se ale občas stává, tak chvilka nepozornosti a Nikola si (ne vlastní vinou) vyzkouší jízdu na skútru horské služby a pak převoz do nemocnice v Trutnově. Naštěstí je to jen výron v kotníku. Ale máme z toho hezké fotky a mnozí, doufám, poučení, že je OPRAVDU DŮLEŽITÉ dodržovat vhodný odstup od ostatních lyžařů. V poledne se rozloučíme na chatě, naložíme věci do rolby a na lyžích sjíždíme až k autobusu. Po cestě domů ještě vyzvedáváme Nikču v nemocnici a pak už jen návrat do nížiny.

Troufám si říct, že se nám letos kurz povedl. Že jsme si to užili. Že všichni žáci zjistili, že dokáží víc, než si myslí. Kéž by si tohle vědomí přenesli i do dalšího života.

Všem účastníkům bych rád moc poděkoval za skvělou spolupráci, bezproblémové chování, statečný přístup k novému. Poděkování si také zaslouží i moje kolegyně a kolegové, kteří se žákům na kurzu věnovali.

Tak tedy SKOL! Snad dříve, než za rok.

J. Černý

Fotoalbum: https://photos.app.goo.gl/Dr792DFBBKW6wp4K6

Zpět na hlavní výpis

DŮLEŽITÉ INFORMACE

Zápis do první třídy ZŠ

V sekci "Oficiální dokumenty školy" jsou výsledky zápisu do prvního ročníku pro rok 2023/24


NÁSTĚNKA

Pronájem prostor školy

Nově zrekonstruované hřiště
s umělým povrchem, vybavená PC učebna a tělocvična pro
menší skupinu sportovců
Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Home škola Debř
Základní škola
Mateřská škola
ZŠ: Bakovská 7,
       Mladá Boleslav
       tel. 326 331 933
       email: zsdebr@seznam.cz
       Datová schránka - ID: t8bia6i

MŠ: Josefodolská 85,
       Mladá Boleslav
       tel. 326 326 017
       email: msdebr@seznam.cz

Created by © 2014 - 2022 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy